Proteinlapper med banan, havre- og mandelmel

Supert for ekstra proteiner i forbindelse med trening eller rett og slett som dessert. Gjør dem så sunne eller syndige du vil.

proteinpannekaker med jordbær og cottage cheese

Varm lunsj (eller frokost) er herlig vinterstid. Disse pannekakene er raskere å lage enn vanlige pannekaker med hvetemel, røra trenger nemlig ikke å tykne. Bland sammen og stek, altså. At du får brukt opp en overmoden banan, er en kjempefordel.

Lunsj, mellommåltid eller dessert

Jeg synes det er passe med tre lapper som lunsj eller mellom-måltid, og sparer resten av røra til neste dag eller samme kveld. Siden det er banan i røren, er det godt med friske bær på. Men har du flere modne bananer å bruke opp, kan du bruke dem som topping med lønnesirup, valnøtter/pecan-nøtter og cottage cheese, for eksempel (som bildet under viser).

Laktosefri melk er litt søtere enn vanlig melk, så derfor er det null sukker i oppskriften. Det skader ikke å bruke en liten dæsj lønnesirup, det er jo kjempegodt. Hvis det ser ut som det er mye lønnesirup på, vil jeg hevde det er fake news. 🙂

Proteinlapper med banan og havre

Uansett topping, her kommer oppskriften:

proteinpannekaker
Skriv ut Pin
4 fra 1 stemme

Proteinlapper (Proteinpannekaker)

Små pannekaker med banan, havre- og mandelmel gjør godt for kroppen.
Kategori Lunsj og brunsj
Kjøkken Glutenfritt
Stikkord lapper, pannekaker
Forberedelser 5 minutter
Koke/steketid 15 minutter
Total tid 20 minutter
Porsjoner 6 lapper

Ingredienser:

Utstyr

  • 1 stekepanne, non-stick
  • 1 stekespade
  • 2 boller, til røra
  • 1 blender, eller stavmikser

Slik gjør du:
 

Forberedelser

  • Finn frem tilbehøret, for eksempel cottage cheese, syltetøy eller friske bær og ha det klart.

Røre

  • Bland mandelmel, havremel, bakepulver og salt i en bolle.
  • Del bananen i biter, ha bitene sammen med egg og melk i en blender eller bland med stavmikser i en bolle. Du kan også bruke håndvisp, det tar bare litt mer tid.
  • Hell bananmiksen over i det tørre og bland sammen med visp eller stavmikser til en jevn og glatt røre. Røra får masse bobler og ser ut som en litt tykk pannekakerøre.

Steking

  • Sett stekepannen på litt over middels varme. Ha i litt smør til steking når pannen er varm.
  • Øs en snurr med røre i midten av pannen så du får en jevn lapp (Du skal ikke vippe på pannen og lage syltynne pannekaker).
  • Proteinlapper i stekepannen
    La den steke til du ser at overflaten har stivnet, da snur du med en stekespade og steker den andre siden. Den skal bli pent gyllen.
  • Proteinlapper med banan og havre
    Legg lappene på hverandre i en stabel og server med en gang. Det er godt med lønnesirup, cottage cheese og friske bær (eller syltetøy), nøtter, event. bananskiver.

Mer informasjon

Tips: Jeg steker tre pannekaker i slengen og lar resten av røra stå til dagen etter, det går helt fint.
Har du prøvd oppskriften?Nevn @Spiselig eller tag #Spiselig på Instagram 🙂

Mer å lese

4 from 1 vote (1 rating without comment)

Legg igjen en kommentar